0

Vizesiz Gidebileceğiniz Balkan Ülkeleri

Balkanları Vizesiz Keşfedin: Vize İstemeyen Balkan Ülkeleri

Vizesiz Balkan turu, hem tek seyahatte birden çok ülke görme fırsatı hem de diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz tatil imkanı sunduğu için en fazla tercih edilen yurtdışı turları arasındadır. Balkanlarda yer alan vizesiz ülkeleri ziyaret etmek için Üsküp veya Belgrad başlangıçlı bir seyahat planı yapmalısınız.

Balkanlar, Avrupa kıtasının güneydoğu kesiminde, Anadolu’nun batısı ve kuzeybatısında yer alan coğrafi ve kültürel bölgedir. Dağlık yer anlamına gelen Balkanlar, Karadeniz ile Adriyatik Denizi arasında kalan ve çoğunlukla da dağlık engebeli bir bölgede yer almaktadır. Balkanlar, sadece vizesiz olduğu için değil, gerçekten gezilecek ve görülecek yerler bakımından da çok ama çok zengin bir coğrafya.

Tüm Balkan ülkeleri : Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Slovakya, Türkiye ve Yunanistan Balkan ülkelerini oluşturuyor. Balkanlarda yer alan vizesiz ülkeler ise Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Kosova, Makedonya ve Sırbistan.

Vize istemeyen Balkan ülkeleri

Hepimiz Schengen vizesi alabilmek için birçok evrak hazırlamakta ve masraf yapmaktadır. Ancak, vizeye sahip olmadan da seyahat edebileceğimiz pek çok destinasyon olduğunu sıklıkla unutmaktayız. Özellikle Vize istemeyen Balkan ülkeleri, her ziyaretçisinin anlata anlata bitiremediği güzelliklere ve kültüre sahip.

Bosna-Hersek, Arnavutluk, Sırbistan, Karadağ ve Makedonya özgün kültürleri, doğal güzellikleri, tarihi ve estetik mimarileriyle çok yakınımızda ziyaret edilmeyi beklemektedir. Balkanlarda gezilecek yerler; Sırbistan’ın zarif başkenti Belgrad’dan, gururlu ve güzel Saraybosna’ya, Karadağ’ın dünyada en göz alıcı 10 yerden birisi olarak seçilen Sveti Stefan’ı, Makedonya’nın, Manastır, Ohri ve Üsküp’ü derken Balkanlar gezip görülecek birçok güzelliğe sahiptir.

Makedonya

Makedonya, Avrupa’nın kendine has kültürü ve özelliklerini korumayı başarmış ülkeleri arasında. Güzel yemek, iyi oteller ve uygun fiyatlar, yemyeşil doğa ve sakin, güvenli bir ülke. Tarihsel ve kültürel bağımızın yüzyıllardır sımsıkı olduğu Makedonya, Balkan ve Anadolu kültürünün iç içe geçtiği topraklar. Başkent Üsküp ve Manastır mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Burada Aerodom Bit Pazarı, Tvridna Kalesi ve Carsija’yı gezebilir, Tavçe Gravçe’yi tadabilir ve yerel bira Skopsko’yu içebilirsiniz. Makedonya’da mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer ise Ohrid şehri ve Ohrid Gölüdür. Ohrid, Makedonya’nın en sevilen turizm merkezlerinden biridir.

Makedonya vize uygulaması: Türk vatandaşları Makedonya’yı 90 güne kadar vizesiz ziyaret edebiliyor.

En Uygun Üsküp otelleriPromosyonlu Üsküp uçak bileti

 

Bosna Hersek

Saraybosna küllerinden yeniden doğan bir şehirdir. Geçmişin izlerini silip tarihi ve kültürel eserleriyle yeniden doğmaya hazırlanan kent Osmanlı döneminden kalan eserleriyle ziyaretçilerin yoğun ilgisini görmektedir. 1566 yılında inşa edilen ve Osmanlı mimarisinin bir şaheseri olan Mostar Köprüsü burada yer almaktadır. Cevapcici köftesini ve Boşnak böreğini mutlaka tadın.

Bosna Hersek vize uygulaması: Türk vatandaşları 60 güne kadar vizesiz girebilmektedir.

En Uygun Saraybosna otelleriPromosyonlu Saraybosna uçak bileti

 

Sırbistan

BelgradSırbistan, Avrupa kültürüne en yakın olan, en gelişmiş Balkan ülkelerinden biridir. Sırbistan’da en çok ziyaret edilen yer ise başkent Belgrad. Farklı dönemlere ait tarihi yapıları, yardımsever ve sıcakkanlı insanları, keyifli mekanları ve hem lezzetli hem de ucuz yeme içme alternatifleri ile Belgrad birkaç günlük kısa tatiller için oldukça ideal bir yer. Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Kale Meydan, Meclis Binası, Hotel Moskva ve Knez Mihailova Caddesi başı çekiyor. Belgrad Gezi Rehberi

Sırbistan vize uygulaması: Sırbistan vizesiz balkan ülkeleri arasında yer alıyor. Sırbistan’da 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz seyahat edebiliyorsunuz.

En Uygun Belgrad otelleriPromosyonlu Belgrad uçak bileti

 

Arnavutluk

Tipik Balkan coğrafyasına sahip olan ülkenin doğal güzellikleri, Roma, Yunan ve Osmanlı medeniyetlerinden oluşan tarih mozaiği ile iç içe geçmiş. Baharda limon, elma ve ıhlamur çiçeği kokularının birbirine karıştığı başkent Tiran‘ı görmelisiniz. Özellikle Skendenberg Meydanı ve dünyaca ünlü 7200 ciltlik Arkeoloji Müzesi Kütüphanesi’ni gezmeli, Sky Tower’ın en üst katındaki dönen barda içkinizi içerken şehri izlemelisiniz.

Arnavutluk vize uygulaması: Türk vatandaşları 90 güne kadar seyahatlerinde, ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor.

En Uygun Tiran otelleriPromosyonlu Tiran uçak bileti

Karadağ


Karadağ, Balkanların yükselen yıldızı bir ülke. Güneş, kumsal, deniz, doğa, eğlence isteyenleri tüm tüm dünyadan ve özellikle de Avrupa’dan kendine çekiyor. Renkli gece hayatı, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle de ziyaretçilerini mutlu edebilecek potansiyele sahip. Adriyatik kıyılarında yer alan eşsiz güzellikteki kıyıları ve dillere destan plajlarıyla da adından söz ettiren ülke, UNESCO tescilli yapıları, yerleşim yerleri ve yemyeşil doğasıyla coğrafi açıdan büyüleyici ülkenin başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti Podgorica. Ayrıca Karadağ’da, berrak suları ve hoş mimarisiyle ünlenen kıyı bölgeleri turistlerin en sık ziyaret ettiği yerler. Turistik kentleri Kotor ve Budva’nın yanı sıra dağlar, göller, kayak merkezleri, ulusal parklar ile nehirlerin bulunduğu dağlık kesimler de dikkate değer.

Karadağ vize uygulaması: Türk vatandaşları 90 güne kadar seyahatlerinde ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor.

En Uygun Podgorica otelleriPromosyonlu Podgorica uçak bileti

 

Kosova

Bölgenin en fakir ülkelerinden biri olan Kosova, denize kıyısı olmayan Avrupa’nın en genç ülkelerinden birisi. Kosova’da, havayolu ile giriş yapılabilecek tek şehir başkent Priştine. Kiliseleri, camileri ve tarihi saat kulesiyle zamanda yolculuk yaptıran bir şehir. Şehirde Etnografya Müzesi, Kosova Müzesi ve Newborn Heykeli’ni görebilir, Nene Tereze Caddesi’nde gezebilir, yerel bira Peja’yı tadabilirsiniz.

Kosova vize uygulaması: Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 güne kadar vizeden muaf tutuluyor.

En Uygun Priştine otelleriPromosyonlu Priştine uçak bileti