0

Üsküp Gezilecek Yerler & Seyahat Rehberi

Üsküp Gezi Rehberi

Vardar Nehri’nin iki yakasına kurulan Üsküp, Makedonya‘nın başkentidir. Uzun yıllar Osmanlı himayesi altında kalan şehir, eski çarşısı, kalesi, camileri, Vardar Nehri‘ni süsleyen Taş Köprü’süyle sanki Anadolu’da geziyormuşsunuz hissi yaratabilir. Eski Çarşı’da yer alan esnafıyla Türkçe konuşarak kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz bir şehir.

Balkanlar’ın tam ortası sayılabilecek bir konumda yer almaktadır. Doğasının renkliliği ve güzelliği, şirin kafeleri, canlı meydanı ve tarihi Eski Çarşısıyla görülmesi gereken bir yer. Makedonya turuna çıkmayı düşünüyorsanız en iyi başlangıç rotalarından birisi.

Bayram ve resmi tatiller dışında kalan zamanlarda ucuz Üsküp uçak bileti bulmak mümkün. Ayrıca oldukça uygun fiyatlı Üsküp otelleri de sizi bekliyor

Üsküp’te gezilecek yerleri sizler için derledik:

Makedonya Meydanı

Photo by John Crane

Makedonya Meydanı Vardar Nehri’nin yanında, Üsküp şehir merkezinde Taşköprü’nün yakınında yer almaktadır. Makedonya’nın en büyük meydanı olduğu için de şehrin ulaşım ağının ana durağıdır. Birçok otobüs ve minibüs hattı mutlaka buradan geçmektedir. Büyük İskender Heykeli, Makedonya’nın bağımsızlığının yirminci yılına özel olarak Floransa’da yaptırılmıştır. Ristik Sarayı bu bölgedeki önemli yapılardandır. Heykelin altında yer alan aslan heykelleri ve müzikle beraber başlayan su şovları görülmeye değer.

Taş Köprü

15. Yüzyılda inşa edilen Taş Köprü, Üsküp gezilecek önemli yapılardan biridir. Mimarının Mimar Sinan olduğu düşünülen köprü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Fatih Köprüsü, Vardar Köprüsü gibi isimleriyle de bilinmektedir. 12 kemerli köprü, 214 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindedir. Köprü günümüzde sadece yayalara açıktır.

Üsküp Kalesi

M.S. 6. yüzyılda yapıldığı söylenen Üsküp Kalesi, Roma döneminde yapılıp 518 yılındaki bir deprem sonrası yıkılmıştır ve  10. – 11. yüzyıllarda tekrar inşa edilmiştir. Evliya Çelebi’nin ünlü “Seyahatname”sinde bu kaleden bahsedilmektedir. Üsküp’ü tepeden görmek için güzel bir nokta. Özellikle gün batımında mutlaka görülmelidir.

Türk Çarşısı

Osmanlı döneminden kalan tarihi Türk Çarşısı, turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden biri. Osmanlı mimarisinin en güzel eserlerinden Mustafa Paşa Cami, Kurşunlu Han, Davut Paşa Hamamı, İsa Bey Cami ve Kapan Han kendinizi Anadolu kentlerinden birindeymişsiniz gibi hissettirebilir. Hala Osmanlı mimarisini korunduğu ve özelliğini kaybetmediği çarşıda yine de çok sayıda eser yıllardır harabe halde ve onaracak elleri bekliyor. Çarşı köftecileri ve kiremitte kuru fasülyesi ile ünlü. En ünlüsü ise Divan lokantası.

İsa Bey Cami

1475 yılında İsa Bey tarafından inşa edilmiştir. Üsküp’te çok sayıda Osmanlı eseri cami bulunmaktadır. Ancak İsa Bey Camisi Selçuklu dönemi eseri olarak büyük ilgi görmektedir. Bu cami aynı zamanda Avrupa yer alan tek Selçuklu dönemi yapısı olarak önemli bir yere sahiptir. İki kubbesi ve 5 avlusu vardır.

Matka Kanyonu

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan Matka Kanyonu gezmek için mutlaka 1 gününüzü ayırmalısınız. Üsküp’e sadece 15 km uzaklıkta yer alan Matka Kanyonuna giriş ücretsizdir. Treska Nehri boyunca uzayan Kanyonda tekne turu yapabilir, kano kullanabilir yada trekking rotalarında birini seçerek birbirine bakan dik dağlar arasında yürüyüş yapabilirsiniz. Kaya tırmanışı yapmak isteyen ziyaretçiler için özel parkurlarda yer almakta. Kanyonda büyüklükleri birbirinden farklı 10 mağara bulunmaktadır. Bunlardan Vrelo Mağarası, dünyanın en derin yeraltı su mağarası olarak geçiyor. Kanyonda Ayrıca orta çağdan kalma kilise ve manastırlar gibi tarihi yapılar da yer almaktadır.

Arkeoloji Müzesi

Üsküp’ün en önemli müzelerinden olan Arkeoloji Müzesi, 2009 – 2014 yılları arasında inşa edilmiştir. Müze binası ayrıca Makedonya Cumhuriyeti Ulusal Arşivi olarak da kullanılmaktadır. Makedonya Arkeoloji Müzesi 6 bin m²’lik 3 katlı bir binaya kurulmuş ve çok eski zamanlardan günümüze Makedonya tarihini aydınlatacak 6-7 bine yakın objeyi görebilirsiniz.

Rahibe Teresa Evi

Photo by Dan

Üsküp’te yer alan bir anı evi olarak faaliyet gösteren Rahibe Teresa Evi ziyarete açıktır. İnsanlık için yaptığı özverili çalışmalar ile 1975’te Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştür. 1910 – 1928 yılları arasında Üsküp’te yaşayan Rahibe Teresa adına yapılmıştır. Rahibe Teresa’nın Üsküp’te başlayan çocukluğundan, ölümüne, azize ilan edilmesine kadar yaşamının çeşitli yıllarına ait fotoğraflar, dokümanlar ve eşyalar sergileniyor.