0

Uçak Bileti Fiyatları Ne Zaman Düşer? Fiyatlar Nasıl Belirleniyor?

Uçak bileti fiyatlarıUçak bileti fiyatları gezginlerin yakından takip ettiği önemli bir konudur. 5-10 yıl öncesine kadar uçakla uzun mesafeli yolculuk yapmak, maliyetler yüzünden birçok kişi için hayaldi. Ancak son 10 yıl içinde uçak bileti fiyatları, artan havayolu firmaları ve rekabet sayesinde nerdeyse otobüs biletinden daha ucuz bir hale geldi. Bilet fiyatları haftanın belli bir gününde değil herhangi bir gününde ucuzlayabilir yada yükselebilir. Bunun hangi gün olacağına ise havayolu firmaları bilet satışına ve uçağın doluluğuna göre karar verir. Fiyatlar uçuş öncesine kadar rastgele bir zaman aralığında düşebilir ancak uçuşa 3 hafta kala fiyatlar genel olarak yükselme eğilimindedir. Bunun nedeni ise, iş seyahati gerçekleştiren ve yüksek fiyatlarla son dakika bilet almaktan çekinmeyen yönetici ve işadamlarını düşünerek uçuştan hemen önce bilet fiyatlarında indirime gitmemeyi tercih edebilir.

Peki Uçak Bileti Fiyatları Tam Olarak Nasıl Belirleniyor?

Havayolu şirketlerinin uçak bileti fiyatlarını nasıl belirledikleri hakkında birbiriyle çelişen çok sayıda şey söylenmektedir. Havayolu şirketleri bilet fiyatlarını belirlerken özel ve kompleks bir sistem kullanmaktadır. Aynı uçuş için farklı ücretlendirmeler veya uçaktaki birçok kişinin farklı fiyatlardan bilet alması, havayolu şirketlerinin stratejileriyle alakalıdır. Ancak hiç bir firma uçağı doldurmak için zararına bilet satışı gerçekleştirmez ve indirimlerinde belirli bir oranın altına asla inmez. Tüm havayolu şirketlerinin ister yurt içi, ister yurt dışı seferi olsun; öncelikli hedefi uçağı mümkün olduğunca dolu uçurmaktır.

Havayolu firmaları bilet fiyatlandırmasını, ilgili şirketlerin gelir yönetimi departmanı yapmaktadır. Herhangi bir uçuş hattına fiyat koymadan geçmişe dönük istatistikler ve toplanan veriler doğrultusunda hangi rotanın, hangi zamanda ne kadar doluluğa ulaşabileceği konusunda tahminler yürütülüyor. Örnek olarak resmi tatiller-dini bayramlar ile yaz mevsiminde Türkiye’ye yapılan uçuşlar daha fazla olduğundan, tatiller ve yaz dönemlerinde uçak bileti fiyatları daha yüksek olabiliyor.

Bayram tatillerinde fiyatlar mutlaka yükseliyor. Bunun nedeni ise, bu tarihlerde herkesin seyahat etmek istemesi, bu rotadaki uçak biletlerine talebin artacağı anlamına gelmektedir. Havayolu firmaları bu dönemlerde artan talepten dolayı fiyatları 2-3 kata kadar yükseltebiliyorlar. Bu yüzden seyahat tarihlerinizi esnek tutarak bu dönemlerin dışında kalan zamanlarda daha ucuza bilet satın alabilirsiniz.

Uçuş hizmeti veren havayolu şirketinin seçimi, uçak bileti fiyatını belirleyen en önemli etkilerden biridir. Türk Hava Yolları veya Lufthansa gibi kaliteli firmalar için uçuş kalitesi ve konforu öncelikli olduğundan yapılan yatırımlar daha fazladır. Bu yatırımlarda uçak bileti fiyatlarına yansıtılmaktadır. Ancak, daha az konforu ve daha az bagajı tercih ederek düşük fiyatla hizmet sunan havayolu firmalarıyla çok daha ucuza aynı rota üzerinden seyahet etmeniz mümkündür.

Uçuştan ne kadar zaman önce bilet almalı? Uygun Uçak Bileti Bulma Yolları

Uçuştan ne kadar zaman önce bilet almalıyım sorusu, seyahat planı yapanların en çok sorduğu sorulardan biridir. En ucuz uçak biletini alabilmek için fiyatları uçuştan 2 ay öncesinden itibaren takip etmelisiniz. Yapılan araştırmalara göre biletler uçuşa 3 hafta kala yükselmeye başlamaktadır. Bunun nedeni de iş seyahati gerçekleştirecek olan işadamlarının uçuşa genelde 3 hafta kala bilet satın aldıkları tespit edilmiştir. Bu da bilet fiyatlarının yükselmesine neden olmaktadır.

Yapılan araştırmalar ve tahminlemelerde, uçuş tarihinden 7 hafta kadar önce alınan biletler, genellikle en uygun uçak biletini yakalamak için ideal. Uçak bileti fiyatlarını etkileyen çok sayıda farklı etken bulunuyor.