0

Türkiye’nin en iyi 6 kış destinasyonu

 Uzun tatilleri genelde yaz aylarında gerçekleştirdiğimizden dolayı, kış aylarında çoğu zaman 2- 3 günlük haftasonu kaçamağı yapmayı tercih ediyoruz. Bunun başlıca nedenlerinden biri yorucu bir hafta geçirmemiz ve hafta sonunu da ailemizle, sevdiklerimizle şehir dışı çıkma isteği oluşması. Kış aylarında muhteşem bir hafta sonu geçireceğiniz 6 harika destinasyonu sizler için derledik:

Yalova

İstanbul, Bursa ve Ankara’ya yakınlığı ile ilk akla gelen şehirlerden biri Yalova, zengin termal kaynaklarıyla keyifli bir haftasonu tatili yapabilir, hem de şifa bulabilirsiniz. Termal kentte pek çok gezilecek yer bulunur. Şelaleri ve tarihi bölgeleri gezebilir ve oldukça popüler olan Yürüyen Köşk’ü ziyaret edebilirsiniz. Bu köşkün Atatürk ile olan hikayesi oldukça ilgi çekici ve tatilciler tarafından yoğun ilgi görmektedir. 1929 yılında Yalova Millet Çiftliği’nde bulunmaktadır. Uzun süre bakımsız kaldıktan sonra 2016 yılında restore edilmiş ve günümüzde müze olarak hizmete açılmıştır.

Abant Gölü

Kışın gezilecek yerler arasında oldukça talep gören Abant Gölü, doğa turizminden keyif alan ziyaretçiler için harika bir seçim olacaktır. Abant gölü ve çevresindeki karla kaplı ormanlık alan ve dağlar, kış aylarında çok daha keyifli ve romantik ortam sunuyor. Burada kendinizi kartpostalın içinde hissetmemek elde değil. Çevresi çam, kayın ve köknar ağaçlarıyla süslü olan bölgede ruhunuzu dinlendirebileceğiniz ve bol oksijen depolayabileceğiniz göz alıcı bir yer. Abant Gölü Tabiat Parkı içerisinde bulunan otellerde konaklayabilir ve şömine başında sevdiklerinizle keyifli sohbetler edebilirsiniz. Aynı zamanda göl manzaralı restoranlarda harika bir akşam yemeği yiyerek anın tadını çıkarabilirsiniz.

Ağva

İstanbul’a yakınlığı, doğal güzelikleri ile Ağava’da bisikletle dolaşabilir, ormanı gezebilir ve eşsiz bir köy hayvaltısı yapabilirsiniz. Bölgede oldukça bütçe dostu konaklama yerleri bulunmaktadır. Kafa dinlemek isteyenlerin tercih ettikleri destinasyonların başında gelir Ağva. Etrafta rahat kıyafetlerle, çaylarını yudumlarken kitap okuyan insanlara rastlayabilirsiniz. Huzur bulacağınız kent.

Kapadokya

Peri bacalarını karla kaplı izlemek büyüleyici bir deneyimdir. Balon turlarına katılarak harika manzaralara tanıklık edebilirsiniz. Kapadokya’yı kışın atlarla gezmek, vadilerinde turlamak, peri bacalarının eteklerinde fotoğraf çektirmek kışın gelmek için harika bir nedendir. Bölgedeki konaklama yerleri dünyada eşi benzerine rastlanmayacak niteliktedir. Özellikle o kaya oluşumlu otellerde konaklamak, sizi farklı bir zamanda hissettirecek. Farklı bir deneyim yapmak isteyenler ise ATV kiralayarak peribacalarının arasında dolaşabilir veya yerin altına gizlenmiş bir zamanlar insanlara ev olmus Derinkuyu ve Kıymaklı’yı keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda kış aylarında Erciyes Dağı’na düzenlenen turlara katılabilirsiniz.

Afyonkarahisar

Termal tesisleriyle kış aylarının vazgeçilmezi olan Afyonkarahisar’da ruhunuzu ve vücudunuzu dinlendirebiliresiniz. Şifalı sular bakımından zengin olan bölge, gezip görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Dört adet kaplıcası ile sağlık turizmine hizmet veren Afyon, antik kenti, kaya mezarları ve kaya kiliseleri ile son dönemde oldukça dikkat çekmektedir. Şehrin merkezinde yer alan Afyon Kalesi 225 metre civarında ve volkanik bir dağın tepesine kurulan muazzam bir tabiat görselidir. Bu doğal kaya tarihi boyunca birçok İmparatorluğa ev sahipliği yapmıştır.

Uludağ

Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Uludağ, ülkenin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan bir doğa harikasıdır. İhtişamlı bir dağın eteklerinde süzülmek, kar soğuğunda sıcak şarap ve mangalda sucuk ikilisini tatmak, muazzam bir manzara eşliğinde serpme kahvaltı yapmak, heyecan verici kayak aktivitelerine katılmak sizce de harika değil mi? Aktiviteli, hızlı ve dolu dolu bir hafta sonu için Uludağ her zaman iyi bir fikirdir.