0

Türkiyenin Buram Buram Tarih Kokan 10 Eski Şehri

 1000 yıllık bir medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu’muzda çeşitli medeniyetler yer almış ve eserlerini, kültürlerini Anadolu’ya ve bu coğrafyanın çocuklarına adeta birer miras olarak bırakmışlardır. Türkler Anadolu’ya gelmeden önce Bizans gibi farklı kültürlere de ev sahipliği yapan Anadolu’muzda her çeşitten örnekler görebiliriz.

Örnek vermek gerekirse İstanbul’a gittiğiniz zaman bir Bizans eseri olan “Yerebatan Sarnıcı’nın” hemen karşısında bir Osmanlı eseri olan “Sultan Ahmet” Camî’ni görebilirsiniz. Yine İznik’e gittiğiniz zaman bu zenginliği görmeniz mümkün Anadolu’da. Peki Anadolu’da tarihi bir gezi yapmak isteyen bir gezgin nerelere gitmeli ve nasıl bir yol izlemeli? Bu iki soru hakkında detaylı bilgiler paylaşacağım sizlerle.

Hangi Şehirleri Gezmeliyim?

   Öncelikle Türkiye dediğimiz zaman 81 ilin tamamında tarih görmenizin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Ancak 81 ilin tamamını gezmenizin zor olacağını düşündüğüm için sizlere Türkiye’nin buram buram tarih kokan 10 eski şehri liste halinde paylaşacağız.

1)İstanbul
2)Bursa
3)Edirne
4)Antalya
5)Manisa
6)İzmir
7)Burdur
8)Mersin
9)Van
10)Bitlis

Nasıl Bir Yol İzlemeliyim ve Nereleri Göreceğim?

 Öncelikle bir önceki bölümde listelediğim şehirler bu anlamda zenginliklerle dolu. Manisa‘nın Sard’ında paranın keşif merkezini görebilir, Bitlis‘in Nemrut Anıtlarında değişik bir seyahete çıkabilir, Bursa‘nın İznik’inde Çininin başkentini görebilir, İstanbul Yerebatan Sarnıcı’nda suya para atabilirsiniz ve daha niceleri. Bu şehirler buram buram tarih kokan şehirlerimizin yalnızca 81’de 10’udur.

 Bu şehirleri gezmeniz için çeşitli turlara başvurabilir ya da özel aracınızla yola koyulabilirsiniz. Şehirlerimizde kalacak yer imkânı sağlayan çeşitli oteller ve tarihi yerler bulunabilir. Sonra gezdiğiniz şehrin tarihi sokaklarında kaybolup önceki yüzyıllarda derin bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Tabir bu yolculuğa çıkmadan önce nereleri gezeceğinize dair bir liste hazırlamanızda fayda görüyorum. Böylelikle şehirden ayrıldığında keşke şurayı da görseydim diyerek iç geçirmezsiniz.