0

Türkiye’deki en güzel 10 manzara

Türkiye, kültürü, tarihi, turistik alanları ve mutfağıyla yabancı turistlerin yoğun ilgisini görmektedir. Her bir köşesinde farklı güzelliklere sahip olan ülkemizden nefes kesici Türkiye manzaraları ve manzara fotoğrafları sizleri beklemektedir.

İşte Türkiye’deki en güzel 10 manzara

Ölüdeniz, Fethiye – Muğla

Ölüdeniz, Fethiye
Ölüdeniz, 2006 senesinde %82 oy alarak dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Likyalılar döneminde güneş ve ışık olarak adlandırılan deniz, ortaçağda ise uzak diyar olarak isimlendirilmiştir. Kıyılara kadar uzanan yemyeşil çam ormanları ve sakin deniziyle bir dünya harikasıdır. Bir çok su sporunu burada yapabilirsiniz.

En Uygun Ölüdeniz otelleriPromosyonlu Muğla-Dalaman uçak bileti

Uzungöl, Çaykara – Trabzon

Trabzon Uzungöl
Uzungöl Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı turistik bir beldedir. Haldizen deresi vadisinde oluşun Uzungöl, heyelan sonucunda dere yatağının baraj şeklinde kapanması ile meydana gelmiştir. Uzungöl çevresindeki dağlarda ayı, kurt, tilki, yaban keçisi, Kafkas dağ horozu gibi çeşitli yabani hayvan türleri bulunmaktadır. En güzel manzara fotoğraflarını burada çekebilirsiniz.

En Uygun Uzungöl otelleriPromosyonlu Trabzon uçak bileti

Balıklıgöl, Şanlıurfa

Şanlurfa Balıklıgöl
Şanlıurfa’nın kent merkezinde bulunan Balıklı Göl, hikayesi ve görünümü ile oldukça etkili bir yerdir. Sürekli olarak ziyaret edilen Balıklı Göl, Halil-ur Rahman ve Aynzeliha göllerinden oluşmaktadır.  İbrahim Peygamberin ateşe atıldığı yer olarak bilinmektedir. Ateşe atıldıktan sonra ateşin göle odunların da balık dönüşmesinden meydana geldiğine inanılmaktadır.

En Uygun Şanlıurfa otelleriPromosyonlu Şanlıurfa uçak bileti

Nemrut Dağı, Adıyaman

Nemrut dağı
Adıyaman’ın Kahta ilçesinin kuzeyinde yer alan Nemrut Dağı, Toros sıradağlarının bir parçasıdır. Nemrut Dağı zirvesinde yer alan tarihi kalıntılarıyla bilinmektedir. Kalıntıların dünya çapında ilgi görmesi 11 Aralık 1987 tarihinde de UNESCO’nun “Dünya Mirası Listesi”ne girmesini sağlamıştır. Milattan Önce 62 yılında Nemrut Dağı’nın tepesine yer alan Yunan ve Pers tanrı heykelleri Kommagene Kralı Theos tarafından yaptırılmıştır ve ibadethane olarak kullanılmıştır.

En Uygun Adıyaman otelleriPromosyonlu Adıyaman uçak bileti

Efes Antik Kenti, İzmir

Efes Antik Kenti. Celsus Library in Ephesus, Turkey
Kuruluşu MÖ. 6000 yıllarına uzanan Efes Antik Kenti, farklı dönemlerde Roma, Yunan ve Türklere ait bir antik kent olmuştur. İçerisinde Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi ve Ashab-ı Kehf gibi yapıtları bulunduran bu olağanüstü eser İzmir’in Selçuk ilçesinde yer almaktadır. Efes, Helenistik ve Roma dönemlerinde en parlak zamanlarını yaşamıştır. Roma imparatoru Augustus zamanında Asya Eyaleti’nin başkenti olarak nüfusu 200.000 kişiye ulaşmıştır. 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

En Uygun İzmir otelleriPromosyonlu İzmir uçak bileti

Odunpazarı, Eskişehir

Odunpazarı, Eskişehir
Eskişehir‘in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı ilçesinde yer alan Odunpazarı Evleri şehrin dünya kültür mirasına eklediği en önemli eserler arasında yer alıyor. Tarihten bu yana Evliya Çelebi’nin de içinde bulunduğu pek çok gezgin tarafından övgüyle bahsedilmektedir. Bu eski yerleşim yerinde yer alan yapılarda Osmanlı ve Türkmen yerleşim biçimleri yansıtılmıştır. Geleneksel Osmanlı mimarisini taşıyan bu evler iki çoğunlukla iki katlıdır.

En Uygun Eskişehir otelleriPromosyonlu Eskişehir uçak bileti

Selimiye Camii, Edirne

Mimar Sinan ve Selimiye Cami Edirne
Selimiye Camii, Osmanlı padişahı olan II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı camiidir.Mimar Sinan’ın 80 yaşında inşa ettiği ve “ustalık eserim” dediği anıtsal yapı Osmanlı-Türk sanatının ve dünya Mimarlık tarihinin baş yapıtlarından biridir.Yapının mülkiyeti Sultan Selim Vakfındadır. Edirne-Merkez Yeni Mahallede yer almaktadır. Camiinin, gece ışıklandırmasıyla manzarası inanılmazdır.

En Uygun Edirne otelleriPromosyonlu Edirne uçak bileti

Pamukkale, Denizli

Pamukkale Travertenleri, Ege Bölgemizin Büyük Menderes Havzası’nda bulunan tarihi ve turistik bir alandır. İlk oluşumu İlk Çağ Dönemleri’ne dayanmaktadır ve o zamanki adı Hierapolis’tir. Özellikle romatizmaya iyi geldiği belirtilen bu sulara girerek şifa bulmak isteyen insanlar yoğun ilgi göstermektedir. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer almaktadır.

En Uygun Denizli otelleriPromosyonlu Denizli uçak bileti

İshak Paşa Sarayı ve Ağrı Dağı, Ağrı

İshakpaşa sarayı
İshak Paşa Sarayı, Ağrı Dağı’nın yakınında, eski Doğubeyazıt yanında sarp kayalar üzerine kurulmuştur. Sarayın yapımını 1685’de Doğubeyazıt Sancak Beyi Çolak Abdi Paşa başlatmış ve 1784’te bitirilmiştir. Sarayın inşaası 99 yıl sürmüştür. Türk mimarisinin en güzel örneklerinden olan İshakpaşa Sarayı; Türkistan, Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerini birleştiren bir yapıdır.

En Uygun Ağrı otelleriPromosyonlu Ağrı uçak bileti

Manyas Kuş Cenneti, Balıkesir

Balıkesir ilinin Bandırma ilçesinde yer alan Manyas Kuş Gölü, ülkemizdeki sayılı milli parklar arasındadır. Kuş çeşitliliği ve milli park kapsamındaki değeri ile 1975 yılında Avrupa konseyi tarafından, A sınıfı Avrupa Diplomasına layık görülmüştür. Uzunluğu 20 km ve genişliği 14 kilometre olan tatlı su gölüdür. Bu ılık gölde 266 kuş türü doğal yaşamını sürdürmektedir.

En Uygun Bandırma otelleriPromosyonlu Balıkesir uçak bileti

İstanbul Boğazı

Seyretmeye, uzun uzun bakıp dalıp gitmeye doyulamayan güzellik.. Dünyanın başka yerlerinde de boğazlar var veya karşı karşıya birbirine bakan şehirler var ancak hiç birisi İstanbul Boğazı gibi olamaz. Bunun en büyük nedenlerinden biri; boğazı boğaz yapanı, İstanbul’un tepeleridir bizce. Çünkü tepe olmasa, deniz seviyesinden baksanız karşıya, karşıda da tepe yoksa, hiçbir şeye benzemez o boğaz.

En Uygun Beyşehir otelleriPromosyonlu İstanbul uçak bileti

Bonus: Beyşehir Gölü, Beyşehir – Konya

Beyşehir, doğal güzellikleri ile Anadolu’da adeta bir saklı cennet. Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü ve yüksek kesimlerindeki temiz hava sayesinde İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinin uğrak tatil mekanı olan ilçenin popülaritesi günden güne artıyor. Tatlı su gölü olmasına karşın içerisinde 33 ada bulunduran Beyşehir Gölü, ilçenin sloganına da direkt katkı sağlamış. bkz. ‘Konya’nın Denizi Akdeniz’in Yaylası’

En Uygun Beyşehir otelleriPromosyonlu Konya uçak bileti