0

Kuzey Işıkları En İyi Nereden İzlenir?

Dünyada birçok muhteşem doğa olayı meydana gelmektedir, ancak bunlardan bazıları hem büyüleyici hem de eşsiz olma özelliğine sahip. Kuzey Işıkları yani bir diğer adıyla Aurora Borealis, bu olağan üstü doğa olayları arasında yer alan en renkli gösteri. Yeşilden kırmızı tonlarına uzanan renklere boyanan gökyüzü, görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Aurora Borealis, yılın bazı dönemlerinde şahit olabileceğiniz bir doğa gösterisidir. Eylül, Ekim ve Şubat, Mart aylarında ortaya çıkan ışık gösterisini yakalayabilmek için doğru zamanı ayarladıktan sonra yapmanız gereken en önemli şey, doğru yerde bulunmak. İstatistiklere göre 23 Eylül ile 21 Mart arası en yaygın görüldüğü zamandır. Kuzey Işıkları’nı ve en güzel renkleri yakalamak için planınızı iyi yapmalısınız. Biz de Kuzey Işıkları’nı izlemek isteyenler için en doğru adreslerin listesini hazırladık.kuzey ışıkları

Kuzey Işıkları en iyi nereden izlenir?

İskandinavya, Kanada, Alaska, Rusya ve İskoçya bu dönemsel doğa gösterilerinin en iyi izlendiği yerlerdir.

Seyahatinizi Mutlaka Önceden Planlayın

Kuzey Kutup Çemberi içerisinde yer alan bölgelerden herhangi birine gitmeyi tercih edebilirsiniz. Bazı bölgeler diğerlerinden çok daha renkli ışık gösterisine ev sahipliği yapmaktadır. Bu yolculuğa çıkmaya karar verdiyseniz; rotanızı İskandinav ülkeleri, Kuzey Amerika ya da Kanada’ya çevirmelisiniz. Turistlerin yoğun iligisini gören bu doğa harikası için, rotanızı içeren uçak biletini erkenden satın almalı ve otel rezervasyonunuzu önceden yapmanızı tavsiye ederiz.

Svalbard, Norveç

Longyearbyen, Svalbard
Svalbard, Artik bölgenin içinde yer almaktadır. Yolunuz Norveç sınırları içinde yer alan bu adayla kesişirse, Kasım ve Şubat ayları arasında Kuzey Işıklarını gözlemleme şansınız olacaktır. Ayrıca ne kadar yüksek bir noktaya çıkarsanız, ışıkları görme şansınız o kadar artmaktadır. Svalbard’ın hiç gün ışığı almadığı Polar Gece olarak adlandırılan bir diğer doğa olayını görmek için ziyaretçi akınına uğrayan şehre, eğer Aurora ya da “Polar Gece” dışındaki zamanlarda gelirseniz vahşi doğa hayatını gözlemleyebilir ve ren geyiği, morslar ve kutup ayılarını görebilirsiniz.

 

Kakslauttanen, Finlandiya

Kakslauttanen
Laponya’nın Finlandiya sınırları içinde kalan bölgesindeki Kakslauttanen’de Kuzey Işıkları’nı özel üretilmiş olan ve kiralayabileceğiniz Eskimo evinden izleme ayrıcalığına sahip olabilirsiniz. Odanızda yanan odun ateşinde ısınıp saunada terlerken ışıkları izlemek gerçekten fazlasıyla lüks ve farklı bir deneyim sağlamaktadır. Eğer Işıkları göremezseniz bir çok farklı aktiviteye katılabilirsiniz. Ren Geyiği safarisine katılabilir ya da yakınlardaki Urho Doğal Parkı’nda gezintiye çıkabilirsiniz. Kakslauttanen’e Helsinki üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Jukkasjärvi, İsveç

Jukkasjarvi
Kiruna Bölgesi’nde yer alan Jukkasjärvi Köyü, Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz bir başka eğlenceli nokta. Aurora Boresalis’i görmeniz için gece turları organize edilmektedir. Eğer Aurora’yı göremesseniz, Esrange Uzay Merkezi‘nin turuna katılıp bol yıldızlı İsveç gökyüzünü seyre çıkmak da keyifli ve unutulmaz bir deneyim olacaktır. Jukkasjärvi  Köyü’nde bir buz oteli yer almaktadır. Kiruna’da kar aracıyla gezerek, karın tadını çıkarabilirsiniz. Kiruna Bölgesi’ne ulaşmak için öncelikle Stokholm’e gitmeniz, sonrasında araç kiralayarak ya da trenle Kiruna’ya geçmeniz gerekmektedir.

 

Reykjavik, İzlanda

Reykjavik
Reykjavik, İzlanda’nın başkenti ve en büyük şehridir ve dünyadaki kutup bölgesine en yakın başkenttir. Reykjavik, Kuzey Işıklarını gözlemleyebileceğiniz en uygun fiyatlı ve kolay erişilebilir yerlerden birisidir. Aurora Borealis’i keşfetmek için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biridir.

 

Tromso, Norveç

Tromsø, Aurora Borealis reflected between two fjords in Tromso
Tromso, Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesi nedeniyle Kuzey Işıkları’nın sürekli görüldüğü şehir olarak bilinmektedir. Akşam 6’da Aurora Borealis bölgesine giren şehir, gece yarısında bölgenin dışına çıkar. Özellikle Nisan ve Ağustos aylarında şehirde bulunanlar gökyüzündeki bu renkli ışık gösterisinin tadını doya doya çıkarabilirler. Her yıl Ocak ve Şubat ayları arasında Tromsø Kuzey Işıkları Festivali düzenlenmektedir.

 

Fairbanks, Alaska

Fairbanks, Alaska
Fairbanks, Amerika’nın Alaska Eyaleti sınırları içinde yer alır. Kuzey Işıkları burada da gökyüzü rengarenk şovuyla yüzünü gösterir. Yeşil, sarı, kırmızı hatta bazen morun çeşitli tonlarına bürünen gökyüzü, şehrin üzerinde bir halka şeklinde gözlemlenmektedir. Kuzey Işıklarını görmek isteyen gezginler Nisan ayından Ağustos’a, akşamdan gün doğumuna kadar bu eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirler. Fairbanks şehrinde 3 gece üst üste kalmanız durumunda, Aurora Borealis’i görme şansınız %85’lere çıkmaktadır.

 

Murmansk, Sibirya, Kola Yarımadası-Rusya

Murmansk Old ship on the background of aurora borealis
Kuzey Rusya’da da, Aurora Borealis’i görme şansınız oldukça yüksektir. Murmansk kenti yılın bu dönemlerinde turist akınına uğramaktadır. Eğer Kuzey ışıklarını buradan izlemek istiyorsanız, Sibirya soğuklarını da ihmal etmemeniz gerekiyor.

 

Grönland, Danimarka

GrönlandGrönland’da, güneyde bulunan az ve küçük birkaç yerleşim bölgesinin dışında başka yerleşim yeri bulunmamaktadır. Bu nedenle geceleri zifiri karanlık olmakta ve Kuzey ışıklarını daha net bir şekilde görme imkanı sunmaktadır. Grönland’a Kopenhag’dan düzenlenen uçuşlarla ulaşabilirsiniz.