0

Kışın Vizesiz Yaz Tatili Yapabileceğiniz 5 ülke

 Yaz aylarında yoğun iş temposundan veya farklı nedenlerden dolayı tatil yapamadınız mı? Olsun,  kış aylarında da yaz tatili yapabileceğiniz harika yerler bulunmaktadır. Üstelik vize alma derdi de yok.

Vizesiz derken bir başvuru ve değerlendirme süresinin olmamasından bahsediyoruz. Yani kabul veya red süreçleri yok. Bazı ülkeler vize uyguluyor ancak bu sınır kapısında ülkeye girmek için form doldurma veya harç ödeme gibi 10-15 dakikalık bir işlemdir.

Soğuktan sıkılanlara ve alternatif bir yaz tatili yapmak isteyenler için 5 sıcak ülkeyi sizler için derledik:

Maldivler

Maldivler, resmi adı Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusunda bir grup adadan oluşan bir devlettir. Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 700 kilometre güneybatısında yer alır. Maldivler’ e 3 farklı havayolu şirketiyle gidebilirsiniz. Türk Hava Yollar’ nın  İstanbul’ dan direkt uçuşu ile yolculuk yaklaşık 8 saat sürmektedir. Maldivler adasına uçuş düzenleyen diğer havayolu şirketleri ise Qatar ve Emirates, ancak uçuş aktarmalı olacaktır ve aktarma süresine bağlı olarak yolculuk süresi 10 saati bulabilir.

Maldivler ’de 1 hafta konaklama ücreti ortalama kişi başı 1500 TL dir, tabi bu ücret otelin konumu ve yıldız sayısına göre değişmektedir.

Maldiv Adaları, 30 günden az kalacak Türk Pasaport sahipleri için vize istememektedir. Adaya geldiğinizde havaalanında polis kontrolü sırasında otel rezervasyonu ve dönüş uçak bileti bilgilerinize bakılarak ülkeye giriş işlemi gerçekleştirilir.

Dominik Cumhuriyeti

Listemizin ikinci sırasında doğal güzellikleri ve eşsiz doğasıyla Dominik Cumhuriyeti yer almaktadır. Karayipler’ deki Hispanyola Adası’ nda doğusunda Küba ve Jamaika, batıda Porto Riko, kuzeyinde Kuzey Atlantik Okyanusu, güneyinde Karayip Denizi bulunan harika bir tropik devlettir. Bu ülkenin en önemli özelliği Kristof Kolom’un dünyayı keşfi sırasında ilk ayak bastığı yer olmasıdır.

Dominik Cumhuriyeti’nde 8 adet uluslararası havalimanı bulunmaktadır, ancak genellikle ülkenin başkentindeki Santo Dominigo Havalimanı ve en ünlü tatil bölgelerinden olan Punta Cana Havalimanı kullanılmaktadır. Ülkeye uçuş düzenleyen havayolu şirketlerinden bazıları Air Canada, United Airlines, Delta ve Air France Havayolları. Türkiye’den direkt uçuş bulunmadığından ülkeye ulaşım ortalama 15 saat sürmektedir.

Punto Cana’da 1 hafta 3 yıldızlı otelde konaklama ücreti kişi başı ortalama 1700 TL ‘dir. Dominik Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. Ancak seyahatinizin dönüş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerli pasaportunuz olması gerekir.

Dubai

Dubai, Arap Yarımadası’nda bulunan Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliğinden biridir. Ülkenin en zengin ve en kalabalık kenti olan Dubai’ye ulaşım sağlayan havayollarından bazıları – Türk Hava Yolları, Pegasus,Emirates, FlyDubai. İstanbul’dan direkt uçuş sunan Türk Hava Yolları ile uçuş süresi ortalama 5 saat sürmektedir.   

Dubai’de 1 haftalık 4 yıldızlı bir otelde konaklama ücreti  ortalama 1800 TL’dir. Bu ücret otelin konumu ve olanakları doğrultusunda değişiklik gösterebilmektedir.   

 Seyşeller

Resmi adıyla Şeyseller Cumhuriyeti, Hint Okyanus’unda yer alan 110’un üzerinde adadan oluşan bir ada ülkesidir. Madagaskar’ın kuzeydoğusunda, Afrika’nın doğusunda yer almaktadır. Bu adaların en büyüğü 142km2 Mahe Adasıdır. Ülkeye Türkiye’den direkt uçuş bulunmadığından, ulaşım Doha aktarmalı olarak yapılmaktadır.  İstanbul Havalimanın’dan Seyşeller’in başkenti Victoria’nın havalimanı Mahe’ye uçuş yolculuğu yaklaşık 8-9 saat sürmektedir.

Tayland, Victoria’da 1 haftalık konaklama ücreti kişi başı 3000 TL’den başlamaktadır.

Seyseller, Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasındadır. Ülkeye girişte dönüş uçak bileti bilgisi ve kalacağınız yer hakkında bilgiler içeren bir form doldurmanız gerekir. Ülkede iş veya turizm amaçlı 90 gün vizesiz kalabilirsiniz

Tayland

Uzak Doğu cenneti olarak bilinen Tayland, birbirinden güzel tropik adaları ve görkemli Budist tapınakları ile her yıl milyonlarca turistin ilgi odağa olmaktadir. Ülkenin başkenti  ve aynı zamanda en kalabalık nüfusa sahip şehri Bangkok’ tur. Türkiye’den Tayland’a direkt uçuş sunan Türk Hava Yolları ile yaklaşık 9 saatte gidebilrsiniz, bunun dışında Emirates, Qatar Havayolları, Ürdün  Havayolları ve Etihad aktarmalı uçuşlar sunmaktadır.

Phuket adasında dört yıldızlı bir otelde bir haftalık konaklama ücreti, kişi başı 1400 TL’den başlamaktadır.

Taylan hükümeti Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Havalimanında ülkeye giriş yapanlara 30 gün süreli serbest dolaşım hakkı sağlanıyor, ancak 6 ay geçerliliği olan pasaportunuz olması gerekir.