0

Kiev Gezi Rehberi

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev, Dinyeper Nehri’nin iki yakasına kurulu, sosyal hayat bakımından oldukça renkli bir şehirdir. Orta Çağ’ın ilk dönemlerine uzanan tarihi ve Sovyetler Birliği dönemindeki önemi nedeniyle Kiev gezilecek yerler anlamında ziyaretçilerinin geçmişe dair çok değerli bilgiler öğrenebilecekleri mekânları barındırıyor. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Nazi işgalinin ardından bıraktığı büyük yıkımın izlerini hala bulabilirsiniz. Dünyanın en büyük metro ağlarından birisine sahip şehirde tramvay veya troleybüs gibi seçenekleri kullanarak gezmek istediğiniz mekanlara rahatça ulaşabilirsiniz. Kiev genel olarak ufak bir şehir. Kiev’de gezilecek yerler listesinde yer alan noktaların çoğu birbirine yakın yürüme mesafesindedir. Merkezin biraz daha dışında kalan yerler için şehirde aktif olarak kullanılan ve çok ucuz olan Kiev metrosundan yararlanabilirsiniz.

kiev gezi rehberi

Türkiye’den Kiev’e ulaşım oldukça kolay. İstanbul Kiev uçak biletini sıklıkla düzenlenen seferler sayesinde kolayca bulabilirsiniz. Kiev ucuz uçak biletinizi, bayramlar ve yılbaşı dönemlerinde erkenden satın almanızı öneririz.

En Uygun Kiev otelleriPromosyonlu Kiev uçak bileti

Kiev Gezilecek Yerler

Kreşatik Caddesi (Khreshchatyk) ve Bağımsızlık Meydanı (Maidan Nezalezhnosti)

Bağımsızlık Meydanı (Kiev)

Fotoğraf: neiljs

Başkentin en önemli meydanı ve şehrin merkezidir. Kiev’de gezilmesi gereken yerlerin başında yer gelmektedir. İstanbul‘un simgelerinden Taksim Meydanı‘na benzetilen bu meydanın ortasında Ukrayna’nın simgesi olan bir heykel yer alıyor. Şehrinki kadar ülkenin geçmişinden de izler bulabileceğiniz bu meydan, bir tarafında devasa alışveriş merkezi, bir tarafında lüks mağazaların sıralandığı Kreşçatik Caddesi’yle özellikle hafta sonları tüm Kiev’lilerin güzel vakit geçirmek için toplandığı noktalardan biri. Hafta sonları trafiğe kapalı olan meydan konser, festival gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

 

Azize Sofya Katedrali (Saint Sophia’s Cathedral)

Azize Sofya Katedrali

Fotoğraf: Wallace

Ukrayna‘nın Unesco Dünya Miraları Listesi’nde yer alan önemli eserleri olan Azize Sofya Katedrali (Saint Sophia’s Cathedral) ismini Ayasofya‘dan almaktadır. 1000 yıllık geçmişe sahip olan kilise Ortodoks ve Katolikler tarafından kullanılmıştır. Sovyet devriminden sonra hükümet katedrali yıkmaya ve bir tür parka dönüştürmeye karar vermiş, ama çok sayıda tarihçi ve bilim adamının çabasıyla korunabilmiştir. Günümüzde müze olarak hizmet veriyor.

Mağaralar Manastırı (Kiev Pechersk Lavra)

Mağaralar Manastırı

Fotoğraf: Francisco Anzola

Avrupa’daki Ortodokslar için önemli bir dini merkez olan manastırın bünyesinde 18 adet kilise yer alıyor. Devasa bir kompleks olan manastırın içinde kilise haricinde Mikro minyatür Müzesi gibi farklı yerler de yer alıyor. 900 yıllık geçmişiyle Ukrayna’nın en eski ibadet yeridir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan dini yapı, 1051 yılında inşa edilmiştir.

 

1.Dünya Savaşı Müzesi ve Anavatan Anıtı (Rodina Mat)

Rodina Mat Anıtı, 102 metre yüksekliğinde ve çelikten üretilmiştir. Anıtın hemen altında yer alan II. Dünya Savaşı Müzesi dünyadaki en etkileyici savaş müzelerindendir. Geniş bir alana kurulu olan müzenin açık ve kapalı kısımları var. Açık alanda dev bir heykel, savaş döneminde kullanılan askeri araçlar ve çeşitli heykeller yer alırken kapalı olan müze kısmında ise çeşitli sergiler yer alıyor.

 

Gorodetsky House (House with Chimaeras)

Gorodetsky House

Fotoğraf: agawa_ann

1901-1903 seneleri arasında Mimar Vladislav Gorodetsky tarafından özel ikametgah olarak inşa edilen yapı üzerinde yer alan birçok sıra dışı hayvan heykelleri ile ünlüdür. Şehir merkezinin dışında yer almaktadır.

 

Altın Kapı

Altın kapı (Zolotoi Voroda)

Fotoğraf: Rob

Konstantinopolis’in ana kapısının kopyası niteliğindeki askeri amaçlı yapı olan Altın Kapı (Golden Gate), Kiev Prensliği’nin kurucusu Yaroslav Mudri’nin emriyle 1017-1024 yılları arasında inşa edilmiştir. Bizans’la o dönemde olan sıcak ilişkilerden etkilenilerek ve Bizans’taki mimariden esinlenerek şehre giriş kapısı ve şehrin çevresine surların inşaa edilmesine karar verildi. Güneş üzerinden doğduğu için yerel halkın “Gökyüzü Kapısı” ismini verdiği yapının neredeyse tamamı orta çağda yıkıldığı için 1982 yılında şehri yöneten Sovyet yetkililerin isteğiyle aslına en yakın şekilde tekrar inşa edilmiştir.

 

Kiev Gece Hayatı

Kiev’de gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir. Kiev’de gece hayatı saat 23.00 gibi başlıyor ve sabahın ilk ışıklarına kadar aralıksız bir şekilde devam ediyor.Kiev birçok alternatiflerin sunulduğu  oldukça tatmin edici diskolar, gece klüpleri, striptiz barlar ve casinolara sahiptir. Barlara giriş ücretlidir. Gece kulüplerine girerken kapıdaki güvenliklerin face control(yüz kontrolü) ve dress code(elbise uyumluluğu) kontrollerini geçebilmeniz için gideceğiniz mekanın atmosferine göre giyinmeniz gerekmektedir.

Kiev Gece Hayatında öne çıkan mekanlar arasında Delux Bar, Vodka Bar, Sky Bar ve Caribbean Club en güzel gece kulüpleridir.

En Uygun Kiev otelleriPromosyonlu Kiev uçak bileti