0

İstanbul Havalimanı’nın açılışı Mart 2019 tarihine ertelendi

Hatırlayacağınız üzere 29 Ekim 2018 tarihinde açılışı yapılan İstanbul Havalimanı’nın 1 Ocak 2019 itibariyle tam kapasiteli olarak hizmete açılması planlanıyordu. Ancak devlet kurumlarının ve ilgili şirketlerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantı sonucu, İstanbul Yeni Havalimanı’nın büyük taşınma operasyonu 3 Mart 2019 tarihine ertelendiği açıklandı.
İlk olarak Türk Hava Yolları tarafından sadece beş noktaya (Ankara, İzmir, Antalya, Lefkoşa, Bakü) günde birer sefer uçuş düzenlenmeye başlanıldı. Daha sonra Aralık ayının başlarında bu hatlara Adana ve Trabzon eklenmiştir.

Taşınma işleminin ertlenemesindeki başlıca sebeblerinden biri terminal binası içerisinde ve çevresindeki bir çok noktada inşaat faaliyetlerinin devam ediyor olmasıdır. Aynı zamanda havayollarına hizmet verecek olan kargo operasyon binaları, duty-free satış yerleri, yiyecek-içecek alanları, diğer perakende satış dükkânları, özel yolcu salonları, yolcu biniş köprüleri, otopark ve benzeri daha bir çok noktada, inşaat çalışmaları devam etemektedir.