0

Dünyanın Görülmeye Değer En İyi 10 Mimari Yapısı

Dünyanın farklı noktalarında görülmeye değer sayısız mimari eser var ancak bunlardan bazıları bensersiz mimarileri ve kendine has özellikleriyle diğerlerinden ayrışıyor. Sizler için dünya çapındaki en iyi 10 mimari yapıyı derledik. Mühendislik ve estetiğin etkileyici bir uyum içinde olduğu bu yapıları keşfetmeye ne dersiniz?  İşte dünyanın en iyi 10 mimari yapısı:

Dünyadaki en güzel 10 mimari yapı

Gize Piramitleri, Kahire/Mısır


Büyük Keops, Kefren ve Mikerinos piramitleriyle Kefren anıtsal bütünü­nün bekçisi olan büyük sfenks, IV. sülale zamanında yapıldı. Bu anıtlar, piramitler ve kraliçe mezarları, tapınaklar ve “me­zar yolları” denen, yani firavunun ölüm­süzlüğüne katılan soyluların mastabalarından oluşan çok geniş bir bütüne bağla­nır. Kahire‘de bulunan bu sit, Eski Mısır İmparatorluğunun mimarlık, resim ve tanrıbilim alanlarında dile getirilen anıtsal sanatı en yetkin örneğidir. Gize Vadisi üzerinde inşa edilen ve günümüzden neredeyse 5000 yıl öncesine tarihlenen piramitlerin gizemi bugün bile tam olarak çözülebilmiş değil. Dönemin sınırlı bilgileri ve teknolojisiyle piramitler nasıl inşa edildi, taşlar buraya kadar nasıl nasıl getirildi ve dizildi gibi pek çok soruya halen yanıt bulunamıyor.

En Uygun Kahire otelleriPromosyonlu Kahire uçak bileti

 

Tac Mahal, Agra/Hindistan

Yapımı romantik bir aşk hikayesine dayanan görkemli yapı, Şah Cihan tarafından çok sevdiği eşi Mümtaz Mahal anısına inşa ettirilmiş. Efsaneye göre Mümtaz Mahal ölmeden önce eşi benzeri görülmemiş bir anıt mezar istedi. Agra’daki Yamuna Irmağı’nın kıyısına inşa edilen Taj Mahal’in yapımında imparatorluğun en usta zanaatkarları dahil 20.000’den fazla işçi çalıştı. Beyaz mermerden inşa edilen Tac Mahal, yumuşak hatları ve etkileyici mimarisi ile dünyanın en fazla ziyaret edilen anıt mezarlarının başında sayılıyor.

En Uygun Agra otelleriPromosyonlu Agra uçak bileti

 

Eyfel Kulesi, Paris/Fransa

1889 Yılında düzenlenen Dünya Fuarı’nın girişi olarak inşa edilen kule bugün Paris denilince herkesin aklına ilk gelen ilk yapı. 324 Metre uzunluğundaki Eyfel Kulesi’nin ağırlığı ise 10 bin tonun üzerinde. Her yıl Paris’e gelen milyonlarca turistin buluşma noktası olan kuleye çıkarak Paris’in manzarasını izleyebilir yakınlarında yer alan parka gelerek kuleyi avuçlarının içine alarak poz veren gezginlerin arasına katılabilirsiniz.

En Uygun Paris otelleriPromosyonlu Paris uçak bileti

 

Big Ben, Londra/Birleşik Krallık

Dünyanın en eski parlamentosu olan ve “parlamentoların anası” lakabıyla anılan Londra’daki İngiliz Parlamento Sarayı‘nın (The Palace of Westminster) hemen yanında yükselen Big Ben aslında saat kulesinin çanının adı. Fakat zamanla bu ismin giderek yaygınlaşmasıyla günümüzde kule için de kullanılıyor. Kulenin uzunluğu 96.3 metre ve içinde bulunan çan çaldığında sesi kilometrelerce uzaktan bile duyulabiliyor.

En Uygun Londra otelleriPromosyonlu Londra uçak bileti

 

Kolezyum, Roma/İtalya


Roma’nın sembolik amfitiyatrosu Colosseum’un yapımına M.S. 72 yılında, İmparator Vespasian’ın başlanmış, sekiz yıl sonra Titus tarafından açılmıştır. Roma Forumu’nun hemen doğusunda inşa edilen Kolezyum, 55.000 izleyicinin giriş yapabileceği 80 arklık girişlere sahiptir. Tiyatro amacı ile kullanıldığı zamanlarda bu izleyiciler yerlerine sınıf farklarına göre oturtuluyorlarmış. 188 metre uzunluğu, 156 metre genişliği ile etkileyici büyüklükte bir yapı olan Kolezyum, sadece tiyatro oyunları için değil, hayvan dövüşleri, gladyatör mücadeleleri ve hatta idamlar için de kullanılmış.

En Uygun Roma otelleriPromosyonlu Roma uçak bileti

 

La Sagrada Familia, Barselona/İspanya

La Sagrada Familia, Dünyanın en sıradışı dini yapılarındandır. İspanyol mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanan yapının inşasına 1882’de başlanmış. Gaudi’nin ölümüyle yalnızca dörtte biri tamamlanmıştı. Gaudi, kiliseyi üç farklı cephe olarak tasarlamıştı. Kilisenin yapımına başlanan ilk bölümü Nativity Facade’di. İnşaatını Gaudi’nin kontrol ettiği bu bölüm ise 1894-1930 yılları arasında tamamlandı. Barselona’ya gelenlerin ilk duraklarından biri olan kilisenin içini görebilmek için uzun bir sıra beklemeniz gerekebilir ancak kilisenin içi de en az dışı kadar etkileyici.

En Uygun Barselona otelleriPromosyonlu Barselona uçak bileti

 

Ayasofya, İstanbul/Türkiye

Ayasofya, Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından, M.S. 532 – 537 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş. Bazilika planlı bir Patrik Katedrali olup, 1453 yılında İstanbul’un Osmanlılar tarafından fethinden sonra, Fatih Sultan Mehmed tarafından camiye dönüştürülmüştür. Bizans ve Osmanlı mimarisinden özellikler taşıyan Ayasofya’nın yapımında o dönemde 10 binden fazla işçinin çalıştığı tahmin ediliyor. 1935 Yılından beri müze olarak hizmet veren Ayasofya, İstanbul’un en fazla ziyaret edilen tarihi yapılarından biridir.

En Uygun İstanbul otelleriPromosyonlu İstanbul uçak bileti

 

Sidney Opera Binası, Sidney/Avustralya

Avustralya‘nın Sidney şehrinde, liman köprüsüne yakın, Bennelong noktasında kurulu, gala, sanat ve gösteri binası. 1957’de Sydney’e bir opera binası yapmak için düzenlenen yarışmayı kazanan Danimarkalı mimar Joern Utzon tarafından yapılan binanın tasarımında mimar; kuşların kanatları, bulutların şekli ve formları, deniz kabukları, ceviz ve palmiye ağaçları, yatların yelkenleri ile kısmen de Meksika’daki Maya ve Aztek tapınaklarından ilham aldı. 2007’de UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne eklenen Sidney Opera Binası’nda her yıl 3.000 gösteri, yılda 2 milyon izleyiciye ulaşıyor. 10.000 işçi tarafından inşa edilen ve 20 Ekim 1973’te Kraliçe II Elizabeth tarafından açılan Sydney Opera Evi, Avustralya’nın dünyaca tanınan en sembol yapısı.

En Uygun Sidney otelleriPromosyonlu Sidney uçak bileti

 

Angkor Wat, Siem Reap/Kamboçya


Siem Reap şehrinin 5.5 km kuzeyinde bulunan Angkor Wat, adeta ormanlar arasına gizlenmiş. Angkor Medeniyeti’nin izlerini taşıyan, bu mistik ve esrarengiz tapınaklar 1992 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yerini almış. 630 Yıl hüküm süren Khmer Krallığı döneminde inşa edilen elliden fazla tapınağın içerisinde en çok bilineni Angkor Wat’tır. Angkor Wat, Khmer mimarisinin iki temel özelligini barındırır: tapınak dağı ve asma koridorlu tapınaklar. Yapısı, Hindu mitolojisindeki tanrıların evi olan Meru Dağı’nı çağrıştırmak üzere planlanmıştır. Guiness Rekorlar Kitabı‘na göre, Angkor Wat dünyadaki en büyük dini yapıdır.

En Uygun Siem Reap otelleriPromosyonlu Siem Reap uçak bileti

 

Burç Halife, Dubai/Birleşik Arap Emirlikleri

İnsanoğlunun inşaat alanındaki en önemli mühendisliklerinden biri olan Burç Halife, dünyanın en yüksek binası konumundadır. İsmini Halife Bin Zayid El Nahyan’dan almıştır. Dünyanın en yüksek gökdeleni olma özelliğine sahip olan Burj Dubai‘nin toplam uzunluğu 828 metre olup bu uzunluk ile dünyanın en yüksek binası konumundadır. Dünya üzerindeki en çok katlı yapıdır. Kat sayısı 164’tür. Dünyanın en hızlı asansörü yine bu binada bulunmaktadır. Asansörün saattik hızı 64 kilometredir, yani bu asansör eğer hiçbir katta durmaz ise aşağıdan en tepeye 1 dakikadan az bir sürede çıkabilme kabiliyetine sahiptir.

En Uygun Dubai otelleriPromosyonlu Dubai uçak bileti

 

Bonus: Empire State Binası, New York/ABD

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde inşa edilen Emire State açıldığı günden bugüne hem şehrin hem de ülkenin ilk akla gelen sembollerinden biri. 381 Metre yüksekliğe ulaşan binanın seyir terasından görünen manzara ise kelimenin tam anlamıyla muhteşem. Keops piramidi 100 bin kişi çalıştırılarak 20 yılda, Ayasofya 1000 kişi çalıştırılarak 5 yılda bitirilmiştir. Empire State Binası‘nın inşaatı ise sadece 18 ayda bitirilmiş. Tarihi bir özelliği bulunmayan bu binanın en önemli özelliği dünyanın en yüksek binalarından bir tanesi olmasıdır.

En Uygun New York otelleriPromosyonlu New York uçak bileti