0

Belgrad Gezi Rehberi

Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktada kurulmuş olan Belgrad, Sırbistan‘ın başkentidir. Şehrin nüfusu yaklaşık olarak 2 milyon civarındadır ve  ülkenin toplam nüfusunun %22’lik kısmını oluşturmaktadır. Güneydoğu Avrupa’nın finans merkezi konumundaki Belgrad’da yerel ve uluslar arası pek çok önemli şirket faaliyet göstermekte. Belgrad gezi rehberiDünyanın en pahalı kentleri listesinde ilk 100 içinde yer almaktadır. Kentte Sırbistan’ın resmi para birimi olan Sırp Dinarı kullanılmaktadır. Belgrad şehrinde yer alan tarihi mekanlar birbirine yürüme mesafesindedir. Ancak, toplu taşıma araçlarını yada taksiyi kullanarakta ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Eğer şehir merkezinin dışında yer alan tarihi yapıları ve doğayı ziyaret etmek istiyosanız, Belgrad’ta araç kiralama seçeneği bulunmaktadır. Belgrad uçak biletini satın aldıktan sonra İstanbul’dan yaklaşık 1 saat 40 dakikalık bir uçuşla Sırbistan’a varabilirsiniz. Tatilinizin masraflarını düşürmek için Belgrad ucuz uçak biletini, resmi tatiller dışında kalan zamanlarda satın alabilirsiniz. Ayrıca sitemiz üzerinden en uygun Belgrad otellerini de bulabilirsiniz.

Belgrad Gezilecek Yerler Listesi

Republic Square (Cumhuriyet Meydanı)

Trg Republike

Photo by Damlen Smith

Sırpça olarak “Trg Republike” olarak adlandırılan meydan, Belgrad’ın günlük yaşamını ve koşuşturmasını gözlemleyebileceğiniz en öenmli noktlardan biridir. Meydanda yer alan at üzerinde güneye doğru bakan Prens Mihailo Obrenović heykeli 1882’de dikilmiştir. Osmanlı’ya karşı Balkan federasyonu kurmaya çalışmış ve Sırpların bağımsızlıklarını ilan etmelerine liderlik etmiştir. Ulusal Tiyatro, Boško Buha Tiyatrosu, Ulusal Müze bu meydanın çevresinde yer almaktadır.

Knez Mihailova Caddesi

Belgrad’ın İstiklal Caddesi diyebiliriz. Republic Square’den itibaren uzayıp giden cadde, şehir sakinlerinin buluşma noktasıdır. Doğru Avrupa’nın en güzel yürüyüş caddesi olarak bilinmektedir. Cadde boyunca uzanan minik ve renkli ara sokaklarda sayısız kafeterya, restoran, alış veriş mağazası ve hediyelik şey dükkanları sıralanıyor.

Aziz Sava Katedrali

İnşası 1989 yılında tamamlanan ve restorasyon çalışması hala devam eden Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu Aziz Sava’ya adanan Aziz Sava Katedrali etkileyici mimarisiyle Sırbistan’daki en güzel yapılardan biri olarak kabul ediliyor. Belgrad’ta gezilmesi gereken yerlerin başında gelen bu görkemli katedral, 12.000 kişinin aynı anda ibadet edebildiği dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden birisi olarak bilinmektedir.

Kalemegdan – Belgrad kalesi

Kalemegdan

Photo by Damien Smith

M.Ö. 3. yüzyılda kurulan Kalemegdan Kalesi, şehrin ilk yerleşim yerlerinden biridir. Bu güzel tarihi yer kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Burada bir çok yürüyüş alanı, seyir bölümleri ve bolca yeşil alan yer alıyor. Kale adeta Sırbistan ve Belgrad tarihini gözler önüne seriyor. Belgrad Hayvanat bahçesi ve Askeri müzesi de yine bu bölgede yer alıyor.

Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla Müzesi

Photo by prpinkomsija

1856 ile 1943 yılları arasında yaşamış olup günümüzde kullandığımız neredeyse tüm teknolojinin mucidi Nikola TESLA adındaki Sırp-Amerikan fizikçidir. Adı şehrin havalimanına verilmiş ve 100 dinarlık banknotların üzerinde de fotoğrafı yer almaktadır. Elektrik mühendisi ve fizikçi Nikola Tesla’nın hayatını ve çalışmalarını gösteren birçok orijinal belge, çizimler, fotoğraflar ile çeşitli teknik cihazın bulunduğu müze, Belgrad’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Belgrad’ın Küçük Denizi: Ada Ciganlija

Ada Ciganlija Gün Batımı

Photo by Ratko Bozovic

Belgrad’ın en güzel yerlerinden birisi Ada Ciganlija, Belgrad’ın Sava Nehri’ne bakan yakasında ve bir yol ile ana karaya bağlı. Eğer doğayı seviyorsanız kesinlikle burayı görmelisiniz. Üzerinde yapay Sava gölü ve gölün plajını yazın Sırplar güneşlenmek için kullanıyor. Doğal güzellikleri, manzarası ve muhteşem yeşili ile burası harika bir yerdir. Özellikle yaz aylarında turistler ve yerel halk tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Belgrad’da Yeme İçme

Gayet lezzetli yemeklerin pişirildiği Sırp mutfağında Türkiye’deki gibi et tüketimi oldukça yaygındır. Birçok baharat çeşidi kullanılan ve Sırp mutfağında özel bir yeri olan et yemeği Kajmak’ı mutlaka denemelisiniz. Ayrıca, İnegöl köfte benzeri Cevapcici Kebabı ve balık çorbası Riblja öne çıkan lezzetler arasındadır. Akdeniz, Avusturya ve Macar mutfaklarına benzeyen Sırp yemek kültüründe ayrıca pilav, güveç, köfte gibi tanıdık yemekleri de görmeniz mümkündür. Şehirde yer alan iyi restoranların çoğu Knez Mihailova, Strahinjica ve Skardarlija caddelerinde bulunmaktadır.

Belgrad gezi rehberi